projekat
“Digitalna većina”
U Novom Sadu, 6. marta, sa početkom u 18 časova u prostorijima Nezavisnog društva novinara Vojvodine (Sutjeska 2, Media Hub) održano je prvo predstavljanje programa besplatnih radionica koje omogućavaju aktivno kreiranje sadržaja na najvećoj digitalnoj platformi znanja – Wikipediji.
Cilj ovog programa koji se realizuje u okviru projekta Digitalne većine je usavršavanje digitalne pismenosti koja će povećati vidljivost žena na Wikipediji.
Wikipedia kao mesto digitalne borbe
Naime, na svetskom nivou manje od 9% žena uređuje Wikipediju a u Srbiji je taj procenat i niži. Žene imaju status manjine u digitalnom svetu i naša inicijativa uključuje jačanje njihovih kapaciteta za online prisustvo kroz sticanje znanja i veština i izgradnju zajednice. Istovremeno cilj je da se poveća broj urednica na Wikipediiji kako bi učinile vidljivijim i ulogu žena u istoriji i nijhov civilizacijski doprinos ovom kulturnom prostoru.
Kroz platformu “Digitalna većina” promovišemo otvorenost, uključivanje i visoke etičke standarde kao osnovne temelje svake uspešne zajednice. Ovo je prilika za aktivan rad na inkluzivnim i lako dostupnim open-source platformama. Istovremeno, to je i alat za prevazilaženje manjinskog i marginalizovanog položaja bilo da je u pitanju rod, etnicitet, rasa, godine ili invaliditet i barijere različitih vrsta.
Prvo predstavljanje rezultata do sada
O rezultatima osmomesečnog rada Digitalne većine govorile su:
Ana Pejović i Marija Ratković, koordinatorke projekta
Marija Perković, Tanja Marković i Elena Premate, urednice i autorke članaka